تبلیغات
کاردستی - انواع تکنیک پتینه


Admin Logo
themebox Logo

آموزش پتینه (انواع تکنیک آن)


[size=small]
تکنیک گرانیت:

این تكنیك كلاسیك از جالب‌ترین تكنیك‌های پتینه است كه با آن می‌توان جلوه‌های بسیار زیبایی را خلق كرد. البته ممكن است اجرای گرانیت روی یك دیوار بزرگ، یكنواخت و كسل كننده باشد در این صورت بهتر است آن را روی یك گلدان كوچك یا بخش كوچكی از دیوار خانه اجرا كنید. برای یادگیری نحوه انجام این تكنیك با ما همراه شوید.

وسایل مورد نیاز

• اسفنج
• قلم‌موی مویی
• چسب كاغذ دیواری
• رنگ روغنی (طوسی سیر، طوسی روشن، سفید، سیاه)
• برس مستطیل شكل برای ایجاد طرح نقطه‌ای
• سطل مخصوص رنگ
• قلم‌موی رنگ


مراحل اجرای كار

1. رنگ طوسی را با مقداری چسب كاغذ ‌دیواری مخلوط كنید؛ با قلم‌موی رنگ این تركیب را به‌صورت یكنواخت روی دیوار بمالید و سطح دیوار را كاملا با آن بپوشانید.2. هنگامی كه هنوز رنگ خیس است، سطح رنگ شده را با برس مستطیل شكل و با ضربه‌زدن نقطه‌دار كنید و بگذارید سطح كاملا خشك شود.3. اسفنج را آغشته به رنگ طوسی تیره كنید و به آرامی روی سطح رنگ شده ضربه بزنید. این كار را باید طوری ادامه بدهید كه كاملا زمینه را نپوشاند.4. رنگ سیاه را مقداری با آب رقیق كنید تا به غلظت خامه برسد. سپس قلم‌موی‌ مویی را با رنگ سیاه آغشته كنید، قلم‌مو را در یك دست و در دست دیگر شیء دیگری بگیرید و با بدنه قلم‌مو روی آن شیء ضربه بزنید؛ طوری كه رنگ سیاه روی دیوار بپاشد و لكه‌های سیاهی به وجود آورد.5. این كار را با رنگ سفید نیز تكرار كنید؛ توجه داشته باشید كه لكه‌های سفید و سیاه در تمام سطح یكنواخت پاشیده شود. سپس بگذارید سطح كاملا خشك شود.تكنیك گرانیت به همین سادگی اجرا شد. می‌توانید این تكنیك زیبا را روی گلدان‌های خانه‌تان نیز اجرا كنید.
----------------------------------------------------------------------------------------

آموزش پتینه (تکنیک بامبو)


[size=small]

اگر تمایل دارید تا قدری دكوراسیون خانه خود را آسیایی‌تر كنید، ما تكنیك بامبو را به شما معرفی می‌كنیم. این تكنیك را می‌توانید به راحتی روی هر وسیله‌ای پیاده كنید و به عنوان وسیله تزئینی از آن استفاده كنید. از دیوارهای بزرگ گرفته تا صندلی‌ های میز نهارخوری، حتی برای قاب‌های عكس هم می‌توانید از این تكنیك استفاده كنید.


وسایل مورد نیاز:

- زرد كمرنگ براق
- رنگ روغنی زرد اخرایی و قهوه‌ای سوخته
- قلموی رنگ
- تربانتین (ماده روغنی نیمه مایع زرد یا سفید)
- ظرف رنگ
- خط‌كش
- مداد
- قلموی نازك

دستورالعمل

1) دو لایه زرد كمرنگ براق را روی سطح مورد نظر بمالید. اگر رنگ براق در اختیار ندارید می‌توانید از یك لایه زرد معمولی استفاده كرده و سپس روی آن یك لایه جلادهنده بی‌رنگ بزنید.
2) رنگ روغنی زرد اخرایی را با تربانتین در داخل ظرف رنگ مخلوط كنید. مخلوط آن را روی سطح زده و پیش از شروع مرحله بعدی اجازه دهید كه رنگ به طور كامل خشك شود.
3) استفاده از خط‌كش سطح مورد نظر را اندازه‌گیری كنید و با مداد شاخه‌های بامبو را روی سطح بكشید. خطوط عمودی باید چیزی در حدود 25/1 سانتی‌متر از هم فاصله داشته باشند.
4) پس از اتمام خطوط عمودی ساقه ها باید نقطه‌های انتهایی را مشخص كنید. به آرامی خطوط نیمه‌گردی را بكشید، فقط دقت داشته باشید كه این كار را به صورت رندوم انجام دهید.
5) رنگ روغنی قهوه‌ای سوخته را با تربانتین مخلوط كرده و الگوی مدادی را رنگ كنید. در انتهای ساقه‌های بامبو كه یك خط كوچك عمودی به ارتفاع تقریبا 10 سانتیمتر هم رسم كنید تا به عنوان رگه های ساقه در نظر گرفته شود و كار طبیعی‌تر جلوه كند.
6) یك قلموی رنگی توپر را برداشته، آن را به رنگ قهوه‌ای سوخته آغشته كرده و به آرامی روی سطح بزنید تا نقطه‌های پراكنده‌ای روی سطح ایجاد شود.


---------------------------------------------------------------------
پتینه - نما سنگ

مواد لازم :

1   رنگ اکرلیک مشکی ،سفید،آبی،اکر،سبز تالو
2  قلم پهن
3 روآمبر
4   پودر سنگ

در این تکنیک از یک مجسمه پلی استر استفاده می کنیم که ترجیحا بایستی دارای بافت و برجستگی باشد تا بتوان سایه روشن هائی روی آن پیاده کرد .
ابتدا زمینه کارمان را به رنگ طوسی تیره در آورده که اینکار را با تلفیق رنگ سفید و مشکی انجام می دهیم
(در این ترکیب نسبت رنگ مشکی را بالا برده تا طوسی تیره به دست آید)

پس از خشک شدن رنگ با استفاده از یک قلم پهن و تمیز روی بافتهای مجسمه را با رنگ سفید تاش می زنیم .این تاشها به صورت سریع و بدون فشار انجام میشود بطوری که فقط مقدار کمی رنگ سفید در هر تاش کشیده شود .نوک قلم نباید رنگ زیادی داشته باشد ،یعنی رنگ اضافه بایستی گرفته شود.

پس از آن نوبت رنگ کرم سنگ است ،برای ساخت رنگ کرم سنگ ،یک خال رنگ سبز تالو ،یک خال روآمبر،2خال رنگ اکر،2خال رنگ سفید را باهم مخلوط می کنیم می کنیم .رنگ به دست آمده را به همان شیوه قبلی به صورت تاش روی مجسمه می کشیم.

پس از این مرحله با رنگ روآمبر تاش را انجام می دهیم .همه این تاشها با هم ترکیب شده و بافتی شبیه بافت سنگ بوجود می آورند.

در نهایت برای اتمام بافت سنگ از پودر سنگ استفاده می کنیم .
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

تکنیک پتینه با ورق طلا، نقره، مس و قلع

تعریف : از این روش پتینه کاری در محصولات سفالی، گچی، شیشه ای و چوب می توان استفاده نمود که بنا بر سلیقه، تمامی سطح کار یا فقط قسمتی از کار به وسیله ورق طلا پوشانده می شود.

مواد لازم :

ورق طلا، چسب مایع یا چسب چوب

نحوه اجرا :

در شروع کار، ابتدا اثر را با چسب مایع چوب رقیق آغشته می کنیم و یک لایه چسب می زنیم. سپس یک لایه نازک از ورق طلا یا ( رنگ های دیگر ) را روی سطح کار به طور آهسته قرار داده و به سمت کار هدایت می کنیم ( منظور این است که هدایت ورق، سمت خودمان نباشد ). سپس به وسیله دست یا پنبه به طور آهسته و نرم به ورق فشار وارد می کنیم تا ورق ما چسبندگی لازم را پیدا کرده و به کار بچسبد. توجه داشته باشید که بنابر سلیقه می توان از ورق طلا به صورت مسطح و صاف و یا چروک داده شده استفاده کرد. حال در این بخش می خواهیم به نحوه پتینه کاری ورق طلا یا ورق های رنگی دیگر بپردازیم.

انواع روش پتینه ورق طلا یا ورقه های رنگی مشابه

مواد لازم :

ورق طلا، رنگ قهوه ای، ضد زنگ اخرایی، رنگ خاکستری، مشکی، آبی، مسی، بنفش ( به عنوان زیر رنگ )، لاک الکل، رنگ روغنی سفید یا رنگ اکرولیک سفید، پنبه، دستمال شاپان، رنگ قهوه ای تیره

الف : روش اول

ابتدا به عنوان زیر رنگ، از ضد زنگ اخرایی استفاده کرده و سپس ورق طلا را به سطح کار می چسبانیم و اجازه می دهیم تا کار خشک شود. پس از خشک شدن، نقاط و سطوحی از ورق استفاده شده را به دلخواه پاک کرده تا زیر رنگ ما نمایان و مشخص شود.

ب : روش دوم

در صورتی که هدفمان ورق نقره باشد، در این روش از زیر رنگ خاکستری تیره یا روشن استفاده می شود. پس از رنگ آمیزی سطح اثر، ورق دلخواه را روی کار می چسبانیم.

توجه : رنگ خاکستری ترکیبی از زرد، آبی و قرمز می باشد.

ج : روش سوم

در صورتی که هدفمان پتینه مسی باشد :

ابتدا از زیر رنگ مشکی یا آبی یا مسی و یا بنفش استفاده کرده و در نهایت ورق مسی را روی سطح کار می کشیم و به نحوی که قبلاً گفته شد، آن را روی کار می چسبانیم.

نکته : به یاد داشته باشیم که در تمامی روش های گفته شده در این تکنیک، مرحله نهایی، زدن الکل به سطح کار و پوشاندن آن با این ماده می باشد که باعث شفافیت و براق تر شدن ورق طلا می شود.

چگونگی کهنه کاری سطح ورق طلا

الف : روش اول

پس از انجام مراحل اجرای تکنیک با ورق طلا، در صورتی که مایل هستیم کار ما کهنه به نظر آید، ابتدا سطح کار را که کاملاً خشک شده، تمیز می کنیم و با استفاده از پنبه، مقداری رنگ روغنی یا اکرولیک سفید به سطح کار اضافه کرده و آن را با رنگ می پوشانیم و پس از خشک شدن به وسیله پنبه، مقداری از رنگ ها را بلافاصله پاک می کنیم.

آنتیک کاری روی ورقه طلا

الف : روش اول

پس از انجام مراحل چسباندن ورق طلا و پس از خشک شدن کار و تمیز نمودن آن، مقداری رنگ قهوه ای تیره را به تمامی سطح کار کشیده و بلافاصله آن را با پنبه یا دستمال پاک می کنیم.

ب : روش دوم

در این روش مانند روش اول کار می کنیم با این تفاوت که این بار به جای رنگ قهوه ای، از رنگ سیاه یا خاکستری استفاده خواهیم کرد.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

پتینه فلزات

 

تعریف : در این تکنیک از هنر پتینه می توانیم سطح فلزات را با روش های مختلف رنگ آمیزی نموده و با ترکیب رنگ های مختلف که می تواند زمینه ای ( تمی ) از رنگ مشکی یا آبی فیروزه ای و آبی لاجوردی چرک، نارنجی چرک و انواع رنگ سبز باشد، پتینه زیبایی را روی سطح فلزات به وجود آوریم.

 

مواد لازم : الکل، لاک الکل، قلم مو، الکیل، رنگ های دلخواه، سیمان، چسب چوب، سریش، مقداری شن، سمباده

نحوه اجرا :

این تکنیک را به سه روش می توان اجرا کرد.

الف : روش اول

ابتدا سطح فلز یا فرفوژه را با الکل تمیز می کنیم. سپس دو یا سه بار سطح کار را لاک الکل زده و پس از خشک شدن، مرحله بعد را که زدن کیلر به سطح فلز می باشد را آغاز می کنیم. بدین ترتیب که سطح کار را با کیلر آغشته نموده و در نهایت با نوک قلم مو، ترکیبی از کیلر و الکیل ( به رنگ دلخواه ) را روی کار اضافه می کنیم که میزان بکارگیری الکیل و گستردگی سطح براق کار، بستگی به نظر خودمان دارد، بطوریکه می توان فقط با قلم اشاره ای به برخی سطوح کار داشته، آنرا به وسیله الکیل براق کنیم و یا بخواهیم سطوح بیشتری از اثر براق شود.

ب : روش دوم

ابتدا مقداری سیمان و چسب چوب و مقداری کم سریش را به صورت خمیری رقیق تهیه کرده و روی کار را به وسیله آن می پوشانیم. پس از ایجاد بافت توسط این خمیر و پس از خشک شدن آن، مرحله بعد رنگ آمیزی کار می باشد که با رنگ دلخواه، سطح کار را رنگ زده، پس از خشک شدن در نهایت سطوح برجسته کار را با الکیل براق می کنیم.

ج : روش سوم

در این روش ابتدا سطح فلز را رنگ زده، پس از خشک شدن رنگ، یک لایه لاک الکل به کار می زنیم. در حالی که لاک الکل نیمه خشک بوده و کاملاً خشک نشده، به وسیله مقداری شن، سطح کار را می پوشانیم ( میزان بکارگیری شن و مصرف آن بسته به هدف و نظر ما خواهد بود ). کار پس از خشک شدن، آماده رنگ آمیزی مجدد است که در این مرحله از رنگ سفید یا رنگی روشن تر از زیررنگ اولیه استفاده خواهیم کرد و در نهایت پس از خشک شدن رنگ، با استفاده از سمباده قسمت هایی را که با شن پوشانده شده را پاک می نماییم. در واقع با این کار شن ها را از سطح کار حذف می کنیم ( باقی مانده اثر شن ها، بافت زیبایی را به کار خواهد بخشید ). با انجام این کار، رنگ تیره اولیه نمودار شده و جلوه خاصی به کار می بخشد.